Jesteś tutaj

Świętowanie Dnia Diagnosty Laboratoryjnego Na Warszawskiej Woli

Wersja do wydrukuPDF version

Dnia 26 maja 2018 roku w Parku im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie odbyła się kolejna edycja Rodzinnego Pikniku „Dzień Rodziny”. Funkcję Organizatora pełnił Burmistrz Dzielnicy Wola - Miasta Stołecznego Warszawy. W tym roku, jak i w ubiegłych latach do akcji aktywnie włączyła się Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych ze wsparciem Studentów kierunku Analityki Medycznej, Wydziału Farmaceutycznego Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod opieką dr hab. Grażyny Sygitowicz. Społeczność studencka była reprezentowana przez Członków Koła Naukowego Studentów Analityki Medycznej DiagMed oraz Członków Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych.

Tegoroczny Piknik Rodzinny, zorganizowany w niezwykle pięknym i malowniczym Parku na Woli, który zbiegł się w czasie z Dniem Diagnosty Laboratoryjnego (27 maja) - był szczególnym powodem do świętowania Dnia Diagnosty Laboratoryjnego. Udział w niniejszej imprezie plenerowej gwarantował szeroki wachlarz atrakcji, czekających na dzieci jak i dorosłych. W programie imprezy dużo czasu poświęcono działaniom profilaktycznym i edukacyjnym, dotyczącym zdrowia i bezpieczeństwa. Jak co roku, namiot KIDL cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych Piknikowiczów. Podczas Pikniku zaprezentowane zostały istotne zagadnienia szczególnie ważne dla medycyny laboratoryjnej, w tym działania profilaktyczne, jak i edukacyjne. W namiocie KIDL zostały wyłonione 3 odrębne sektory: 1). W pierwszym sektorze wykonywano (oczywiście profilaktycznie) pomiary stężenia glukozy, ciśnienia tętniczego krwi oraz pomiary oksymetryczne. To stanowisko cieszyło się szczególnym zainteresowaniem wśród dorosłych, zaś dzieci były jedynie czujnymi obserwatorami. 2). Kolejne stanowisko obejmowało część diagnostyczną, w której zaprezentowano m. in.: możliwość oglądania pod mikroskopem utrwalonych preparatów rozmazów krwi obwodowej czy omawiano przygotowane wcześniej szalki ze szczepami różnych bakterii i grzybów. Na tym stanowisku Studentki Analityki Medycznej uczyły również Zainteresowanych (nie tylko dzieci) jak prawidłowo wykonywać higieniczne mycie rąk. 3). Ostatni sektor skierowany był typowo dla najmłodszych. Dzieci mogły same wziąć udział w zabawie w małe laboratorium, m.in. poznając chociażby podstawowe zasady pipetowania. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że podczas trwania imprezy Studenci Analityki Medycznej przez cały czas udzielali wszystkim Zainteresowanym fachowych odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane ze stanem ich zdrowia, z profilaktyką niektórych chorób a także z właściwym przygotowaniem się pacjentów do badań laboratoryjnych. W tym celu, aby te zagadnienia mogły zapaść w dłużej w pamięci, rozdawano odpowiednie ulotki oraz materiały informacyjne.
 
Cała impreza przebiegała w przyjemnej atmosferze, pomimo faktu że aura od samego rana „platała nam deszczowe figle”. Deszcz i poranne burzowe grzmienia nie wystraszyły Piknikowiczów, a wręcz przeciwnie przyszli w plener z całymi rodzinami. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że zarówno dzieci i to w różnym wieku, jak i dorośli, którzy zadawali mnóstwo pytań i to niejednokrotnie więcej aniżeli dzieci - zostali w pełni usatysfakcjonowani. Studenci Analityki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, biorący udział w Pikniku Rodzinnym i jednocześnie świętujący Dzień Diagnosty Laboratoryjnego wraz z innymi Uczestnikami Pikniku to: Magdalena Bondziul, Joanna Ćwiek, Justyna Jurek, Przemysław Kropisz, Daria Malarczyk, Maciej Matuszewski, Anna Mikuła, Martyna Paśnik, Monika Paskudzka, Agnieszka Wieczorek, Aleksandra Zakrzewska, Paulina Zasada oraz Agnieszka Zimińska. Studentka Martyna Paśnik, podobnie jak w ubiegłym roku pełniła dodatkową funkcję jako fotograf podczas niniejszej akcji plenerowej.
Galeria »